O galerii
Galeria Test rozpoczęła działalność w 1985 roku w ramach Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych. W 2001 roku włączona została do nowo powstałego Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki (obecnie Mazowiecki Instytut Kultury) i tak funkcjonuje do chwili obecnej.
Galeria Test ma charakter autorski i niekomercyjny, otwarty zarówno na różnorodne stylistyki, jak i wiele artystycznych idei i środowisk. Najczęściej prezentowane dziedziny sztuki to malarstwo, grafika i rysunek, jednak nie brak też wystaw ukazujących twórczość w zakresie tkaniny artystycznej, kameralnej rzeźby, projektowania graficznego, instalacji czy filmu. Program galerii ukierunkowany jest przede wszystkim na wyróżniające się osobowości artystyczne, tworzące indywidualne jakości wizualne.
Z takim profilem galerii znacząco koresponduje cykl „Portret artysty” rozpoczęty w roku pandemii (2020). Są to realizowanie przez Galerię Test filmy ukazujące wybrane postacie sztuki w kontekście ich pracowni twórczych. W ramach tego cyklu powstało już wiele ciekawych dokumentów o sztuce, tworzących ją osobach i ich inspiracjach. Spotkania wokół prezentacji tych filmów w Galerii Test (a dostępnych później także w Internecie) stały się ważnym elementem programu tej galerii, można nawet powiedzieć, że elementem jej specyfiki.
Wystawom w Galerii Test towarzyszą często katalogi wystaw przygotowane w różnych formułach wydawniczych. Ponadto w Galerii Test przygotowanych zostało wiele obszernych publikacji albumowych, których wydawcą jest Mazowiecki Instytut Kultury.
Cykl, zainicjowany przez Apoloniusza Węgłowskiego, zapoczątkował w 2014 roku album „Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu”. Następnie powstały albumy przedstawiające podsumowania dużych przeglądowych projektów wystawienniczych: „20 lat Grafiki Warszawskiej” (2014), „Konfrontacje Sztuki” (2016 i 2018).
Inne publikacje albumowe ukazują szerokie historyczne panoramy wybranych mediów sztuki: „Współczesna tkanina w Polsce. Lektury, listy, rozmowy” autor: Norbert Zawisza (2017), „Eseje o rzeźbie polskiej 1918–2018”, autor: Zbigniew Taranienko (2022), „Rysunek polski. Wybrani twórcy XX i początku XXI wieku”, zawiera teksty krytyczne Anny Baranowej, Hanny Kostołowskiej, Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego oraz Apoloniusza Węgłowskiego oraz obszerne fragmenty przygotowanej przez Annę Baranową mikroantologii cytatów o rysunku (2024).
Serię charakteryzują książki w niezwykle efektownej szacie graficznej – autorstwa Dariusza Kacy i Agaty Nowak.
Wszystkie albumy stanowią znakomite źródło wiedzy o współczesnej sztuce w Polsce, a także o jej twórcach. Przeznaczone są zarówno dla instytucji kultury, galerii, muzeów, szkół, jak i dla wszystkich wielbicieli sztuki.