Noc muzeów 2018
Wspomnienie o Andrzeju Siemińskim
Andrzej Siemiński. Malarz. Kazimierzanin. Urodził się 2.11.1944 r. Zmarł nagle w przeddzień swoich 71 urodzin – 1.11.2015 r. W Kazimierzu Dolnym mieszkał „zawsze”, oprócz lat 1972-77 – studia w warszawskiej ASP w Pracowni prof. S. Gierowskiego oraz 1988-92 – 4-letni pobyt w Nowym Jorku. Malarstwem zajmował się od dzieciństwa do końca życia. Poprzez kilkaset namalowanych obrazów stworzył własną, subiektywną „malarską dokumentację” Kazimierza – miejsca niezwykłego. Wystawy prac Artysty miały miejsce w Kazimierzu, Warszawie i Nowym Jorku. W pamięci rodziny, przyjaciół, mieszkańców Kazimierza pozostał jako człowiek dobry, skromny i uduchowiony. Spróbujemy przybliżyć widzom tę barwną, nietuzinkową postać – artysty i człowieka. „Niech będzie to nasza odpowiedź na wizję, którą nas obdarował i którą nam zostawił w swoim malarstwie”. (J.Siemińska)
„Andrzej Siemiński to jedna z piękniejszych i cieplejszych barw kazimierskiego pejzażu. Idący Krzywym Kołem na wspólnotową Eucharystię w promieniach zachodzącego słońca, ubrany nieszablonowo z bębenkiem w dłoniach. Takiego pamiętam.”
– Tomasz Lewniewski
„Nawet Tym, którzy przyjeżdżają do Kazimierza zobaczyć tylko Wisłę i przejść obok studni, nie umknął widok człowieka karmiącego gołębie na Małym Rynku. Wyglądał wśród nich jak Święty Franciszek. Był nim. Człowiek modlitwy. Cichy i dobrego serca.”
– Piotr Żółkiewski