Pod pojawiającym się często terminem „Artysta” schron znajdują przeróżne znaczenia dotyczące szerokiej skali możliwości ludzkiego umysłu. Mają one związek zazwyczaj z mniejszymi bądź większymi zdolnościami stwarzania: obrazu, rzeźby, przedmiotu, przestrzeni, dźwięku. W ciągu wieków artysta był także posłańcem Muz, anonimowym piewcą Boga, wynalazcą i technologiem, wzorcowym patriotą i obywatelem z orężem sztuki, edukatorem społeczeństwa, prorokiem i wizjonerem, społecznikiem, dekadentem, propagandzistą i filozofem. Jednocześnie w świecie archetypów artysta zawsze jest kojarzony z jednostką zawieszoną pomiędzy rzeczywistością, a światem odrealnionym. Oznacza to, że twórca to ten, który bez przerwy stwarza siebie na nowo, a obcując z przestrzenią, zawłaszcza ją, przebudowuje, pielęgnuje i odkrywa jej nowe wymiary. Zawężając znaczeniowo myśl Alberta Camusa, można stwierdzić, że artysta jest jedynym stworzeniem, które „odmawia bycia tym, czym jest”.
Wystawa „Portrety artystów” prezentuje sylwetki współczesnych twórców, którzy podjęli wyzwanie artystycznego zagospodarowania swego miejsca w e-przestrzeni. Choć sztuki wizualne od dekad koegzystują w dwóch światach – realnym i cyfrowym, to pewnym novum jest osadzenie ich wyłącznie w wirtualności. Jaką drogę musi teraz przebyć obraz, aby dotrzeć do umysłu widza? Jak bardzo „namacalną” relację może nawiązać e-odbiorca z dziełem na ekranie? Czy artysta, który z natury posiada skłonność do odchodzenia od utartych schematów świata, szybko nie zniknie z oczu niecierpliwego, cyfrowego odbiorcy, a wraz z nim to, co wytworzył? Czy w dobie globalnego napięcia i zaszycia się w wirtualnej, tylko na pozór bezpieczniejszej, przestrzeni, nastąpiła dezintegracja środków przekazu i odcięcie artysty od widza?
Rzeczywistość epidemii otworzyła dla artysty e-przestrzeń jako miejsce spotkań ze sztuką. Jednakże ani trudności codzienności, ani powszechne, nerwicowe niepokoje czy tym bardziej technologiczne ograniczenia nie są przeszkodą do obioru sztuki. Camus powiedział, iż „jedyna wielkość człowieka polega na tym, że potrafi on walczyć z tym, co go przerasta”. Autor „Dżumy” uznał sztukę za bunt przeciw temu, co w świecie ulotne i niepełne.
Artysta poprzez sztukę nadaje inną formę rzeczywistości, której jednak odrzucić nie może, z niej bowiem czerpie swoje wzruszenie. Dlatego wystawa „Portret Artysty” jest artystycznym wydarzeniem – wyzwaniem i kreatorem wyobraźni dla każdego z zaproszonych Twórców. To szansa nawiązania szczerego dialogu z odbiorcą, jak również wtórnego harmonizowania się w twórczości i otworzenia jej przez nowe okno. Pozwala, poprzez bogaty przekaz wizualny, poznać z bliska – jak nigdy wcześniej – artystów w ich pracowniach, w plenerze, w trakcie zmagań twórczych z materią, odkryć ich sukcesy, porażki oraz wielkie artystyczne plany i marzenia. Jest to miejsce w świecie nieco odrealnionym, bo cyfrowym, ale też takim, w którym Widz ma niepowtarzalną możliwość samodzielnej i twórczej percepcji dzieł sztuki. Może nawet więcej – ma możliwość stworzyć w swoim umyśle pełny, bogaty w znaczenia, soczysty portret współczesnego, mobilnego Artysty. Bo przecież nie środek przekazu, lecz ludzka osobowość jest tą najcenniejszą dla każdej jednostki przestrzenią twórczego działania i odkrywania.
Weronika Zasada-Stańska
Pierwszy artysta, który weźmie udział w projekcie to Andrzej Maciej Łubowski – malarz, profesor sztuk plastycznych, animator życia artystycznego tworzący w Poznaniu. Mamy nadzieję, że uda się lepiej poznać człowieka, który okazał się wizjonerem: zarówno jego przestrzenne obiekty malarskie Presje, jak i klasyczne obrazy z serii Okna, Przy oknie znakomicie wpisują się w obecną sytuację.
W drugiej odsłonie poznajemy poetkę i malarkę, a jest nią Uta Przyboś. Jakie znaczenie ma tworzenie słowem a jakie obrazem zdradza to Państwu artystka skromna ale odważna.
Rozpoczynamy kolejną odsłonę cyklu online Portret Artysty. Artystka – rzeźbiarka Aleksandra Mazurkiewicz udzieliła nam wyczerpujących odpowiedzi na nasze pytania dotyczące jej sztuki. Będziecie mogli zobaczyć zdjęcia dzieł artystki, poznać bliżej ją, jej inspiracje i spojrzeć na jej formy rzeźbiarskie z innej perspektywy.
W czwartym spotkaniu Łukasz Rudecki zaprezentuje Państwu swoje dwa obrazowania. Konfrontując ze sobą z pozoru czasem sprzeczne wartości buduje malarską przestrzeń komplementarną. Artysta poprzez dwubiegunowość, aluzyjność, tajemniczość, kształtuje wizualną opowieść, która jest w zasadzie swoistym autoportretem wewnętrznym.
Portret Artysty – V edycja internetowego cyklu Galerii Test. W tym odcinku bohaterem jest prof. Dariusz Kaca, twórca związany z łódzką Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego – tam studiował, tę Uczelnię ukończył i w niej pracuje, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego – od 2011 roku prowadzi Pracownię Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych. Swoje unikalne spojrzenie na świat przedstawia nam w grafikach, książkach artystycznych i rysunku.
Bohaterką VI odsłony Portretu Artysty jest Jolanta Rudzka Habisiak – mistrzyni w dziedzinie Tkaniny. „Idea mojej twórczości tkwi w odkrywaniu nowych koncepcji, w skupieniu i dyscyplinie procesu tworzenia. Fascynuje mnie właśnie ów proces twórczy, zmaganie z materią i z czasem.” Artystka tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się sztuką tkaniny, projektowaniem dywanów, ale także działaniami opartymi na grafice artystycznej i technikach autorskich. Związana jet z łódzką Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego, którą ukończyła w 1985 r. a od 2012 r. była jej rektorem.
Bohaterką VII odcina Portretu Artysty a pierwszego tej serii w 2021 roku jest Joanna Mrozowska – malarka urodzona w Warszawie i z nią związana, absolwentka warszawskiej ASP. Artystka uchyli nam drzwi do swojej pracowni, gdzie powstają dzieła, które choć inspirowane otaczającymi nas domami, fragmentami miejskiej architektury, drzewami, samochodami – nie są jednak obrazami realistycznymi. Autorka bardzo indywidualnie podchodzi do tematu. Przekształca, „upraszcza” rzeczywistość, w sobie właściwy sposób…
W VIII odsłonie Portretu Artysty przedstawiamy Państwu Panią profesor Joannę Gołaszewską. Świat przez nią kreowany, na blejtramach odznacza się duchową subtelnością. Obrazy poprzez delikatność formy malarskiej przekazują nam głęboką wartość emocjonalną. Jest to prawdziwie indywidualny pejzaż.
Tym razem do uczestnictwa w cyklu Portret Artysty (odsłona IX) został zaproszony artystyczny duet – Zygmunt Łukasiewicz i Dorota Taranek: bezprecedensowi znawcy rzemiosła tkackiego, nietuzinkowe osobowości twórcze, artyści o silnych indywidualnościach, cenni pedagodzy oraz pracownicy naukowi łódzkiej i warszawskiej ASP.
Gościem najnowszej części cyklu Portretu Artysty jest Piotr Nowiński – twórca wyrażający się przede wszystkim poprzez malarstwo, które daje mu możliwość skupienia się na najtrudniejszym do oddania pięknie – urokach natury. Artysta postrzega świat na wzór impresjonistów, skupia się na synestezyjnych wrażeniach związanych z grą światła, cienia i koloru, także wklęsłością i wypukłością elementów pejzażu.
O indywidualnej drodze do malowania i sztuki, o arkanach własnego procesu twórczego, zamiłowaniu do medytacji, refleksjach na przyszłość opowie nasz gość, malarka Barbara Pszczółkowska-Kasten. Artystka pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Funduszu Promocji Twórczości MKiS, uczestniczką wielu wystaw krajowych i międzynarodowych.
Tym razem będzie to wyjątkowy odcinek o artystce Dorocie Grynczel, w którym wspominać ją będzie rodzina oraz przyjaciele. Wszechstronnie utalentowana i pracowita wrażliwa artystka zajmowała się malarstwem, tkaniną oraz rysunkiem. W swojej sztuce wypracowała swój własny język artystycznej wypowiedzi. W filmie zobaczycie twórczość Doroty Grynczel, ale też zdjęcia z rodzinnego archiwum, będziecie mogli się dowiedzieć nie tylko jaką była artystką, ale też jakim była człowiekiem i przyjacielem w życiu otaczających jej ludzi. Jako Profesor na Wydziale Malarstwa prowadziła pracownie Tkaniny Artystycznej w latach 2002-2018, była pierwsza kobietą na wydziale, która objęła stanowisko Dziekana.