Usługa języka migowego
A A A

11 Międzynarodowe Biennale Miniatury • Częstochowa 2020

Międzynarodowe Biennale Miniatury to projekt plastyczny o charakterze konkursowym, organizowany co dwa lata od 2000 roku skierowany jest do twórców profesjonalnych. Konkurs odbywa się w czterech dyscyplinach: malarstwo, rysunek, grafika i fotografia. Maksymalny format nadsyłanych prac to 10 x 10 cm. Szeroki zakres dyscyplin plastycznych MBM sprzyja dużemu zainteresowaniu konkursem. Podkreślić należy wysoki prestiż konkursu z Częstochowy na który nadsyłają swoje prace artyści z całego świata.

 

Na jedenastą edycję konkursu 233 autorów z 9 krajów nadesłało ogółem 638 miniatur, z których komisja konkursowa w dniu 17 lipca 2020 roku postanowiła zakwalifikować na wystawę 296 prac 132 autorów. Przyznano 3 Nagrody Regulaminowe oraz 5 Wyróżnień Honorowych.

I Nagroda – Anna Szumigaj-Badziak (Tuszyn) za zestaw trzech prac Przestrzeń 3KL-N (serigrafia)

 

II Nagroda – Jakub Zdejszy (Wisła) za zestaw trzech prac Pamiątka (serigrafia)

 

III Nagroda ex aequo: – Łukasz Chmielewski (Łódź) za zestaw trzech prac Nieme objawienia (druk cyfrowy) oraz Marcin Szymielewicz (Brodnica) za zestaw trzech prac Singularis (rysynek).

 

Wyróżnienia honorowe: Magdalena Banaś (Kamienna Góra), Darya Hancharowa (Katowice), Agata Koszczan (Kraków), Emilia Pitucha (Warszawa), Tomasz Wiktor (Nawojowa).

 

Pokonkursowa ekspozycja, po prezentacji w Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, rozpoczyna podróż po galeriach polskich i zagranicznych. Jest to jedyna tego typu ekspozycja w Polsce, na której prezentowane są miniatury plastyczne powstałe w czterech dyscyplinach. Wystawom towarzyszą zawsze bardzo starannie wydane katalogi, zawierające reprodukcje w skali 1:1. Pokonkursowe pokazy MBM eksponujemy w Galerii cyklicznie od 2012 roku (od 7. Biennale) – będzie to więc już piąty częstochowski pokaz miniatur konkursowych w Teście. Obejrzenie wystawy Biennale Miniatury to niepowtarzalna okazja do spotkania z twórczością „w skali mikro” artystów ze wszystkich kontynentów, i pewnie dlatego pokazy te zawsze przyciągały rzeszę zainteresowanych widzów.

 

 

do góry