Hommage a Chełmoński
Wernisaż połączony z promocją albumu
Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu
odbył się 13 sierpnia 2014 roku.
6 kwietnia 2014 roku minęła 100. rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego. W związku z tym, na terenie Województwa Mazowieckiego, Powiaty: Żyrardowski i Grodziski oraz Gmina Radziejowice ogłosiły rok 2014 rokiem Chełmońskiego.
Ideą przedsięwzięcia Hommage á Chełmoński jest uczczenie tej rocznicy. Stała się ona okazją do wyrażenia uznania dla jego twórczości przez trzy pokolenia artystów współczesnych. Zaproszeni do projektu twórcy reprezentują trzy pokolenia, począwszy od nestorów, jak Stefan Gierowski, Tadeusz Dominik (zmarł 20 maja 2014 r.), Adam Styka i Adam Myjak, poprzez najliczniej reprezentowane grono malarzy tzw. średniego pokolenia, jak: Dorota Grynczel, Joanna Gołaszewska, Anna Alicja Trochim, Wojciech Cieśniewski, Błażej Ostoja Lniski, Jarosław Modzelewski, Łukasz Majcherowicz, Sylwester Piędziejewski, Andrzej Podkański, Czesław Radzki, Andrzej Rysiński, Krzysztof Wachowiak, Apoloniusz Węgłowski, Artur Winiarski, aż do artystów młodych (5-7 lat po dyplomie), jak Marcin Bogusławski, Michał Borys czy Maciej Czyżewski. Wybór artystów nie jest przypadkowy – po wielu konsultacjach ukonstytuowało się grono osób, dla których Józef Chełmoński jest inspiracją w ich twórczej działalności.
Wystawie towarzyszył album Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu wydany w nakładzie 1500 sztuk, tłumaczony na język angielski. Publikacja zawiera reprodukcje prac Józefa Chełmońskiego, reprodukcje prac 21. artystów biorących udział w projekcie oraz tekst popularnonaukowy znanego krytyka sztuki Zbigniewa Taranienko.
Album został wydany pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W słowie wstępnym do tego unikalnego wydawnictwa Marszałek napisał:
Józef Chełmoński pozostaje w zbiorowej świadomości Polaków jednym z najbardziej znanych i najwyżej cenionych malarzy obok Jana Matejki i Artura Grottgera. Setna rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego to szczególna okazja, by uczcić jego pamięć i wspomnieć malarstwo inspirujące kolejne pokolenia twórców.
Artystyczna wizja wsi polskiej i jej mieszkańców, którą Chełmoński przedstawiał w swoich obrazach, jest uznawana za kwintesencję polskości w malarstwie przełomu XIX i XX wieku.
Twórczość Chełmońskiego pełniła niezwykle istotną rolę podtrzymywania patriotycznego ducha i tradycji narodowej w trudnej dla Polaków rzeczywistości zaborów. Jednocześnie malarstwo to niewątpliwie wzbogaciło rodzimą sztukę o nowy typ pejzażu, który zyskał wysokie uznanie w Paryżu i Monachium.
Album wydany z okazji obchodów setnej rocznicy śmierci artysty to swojego rodzaju hołd potwierdzający niesłabnącą fascynację twórczością malarza. W publikacji zgromadzono prace trzech pokoleń współczesnych twórców, które dają wyraz inspiracji dziełem Chełmońskiego i kontynuacji jego idei malarskiej. Zachowują jednocześnie indywidualne cechy twórczości każdego z autorów. Podobnie jak obrazy ich wielkiego poprzednika, są rozpoznawane w muzeach i galeriach. Wzbogacają tradycję myśli i idei obecnych w sztuce polskiej oraz wnoszą cenny wkład w kulturowe dziedzictwo Europy.
Dziękuję artystom, którzy w niezwykły sposób interpretują malarskie dzieła Józefa Chełmońskiego, pielęgnując pamięć o wielkim Polaku i dając zarazem dowód własnej tożsamości twórczej.
Ważnym partnerem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, który udostępnił wszelkie, będące w jego dyspozycji, materiały związane ze słynnym malarzem.
Współorganizatorem wystawy jest Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.
W gronie sponsorów znalazło się Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.