Usługa języka migowego
A A A

KRZYSZTOF WOJCIEWSKI. Bez retuszu

 

 

Fotograf musi mieć „nosa” i trochę szczęścia, aby znaleźć się z aparatem w „oku cyklonu”, czyli w centrum ważnych zdarzeń o historycznym znaczeniu. Wojciewskiemu intuicja i szczęście nie raz pomagały. Fotografował m.in. strajki studenckie w 1980 roku, wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, „aksamitną rewolucję” w Pradze w roku 1989. Przede wszystkim jednak dokumentował przez lata polską, pełną absurdów i paradoksów, codzienność. I zatrzymywał w kadrze napotkanych „po drodze” ludzi – w rozmaitych sytuacjach.

Stanisław Zawiśliński

 

KRZYSZTOF WOJCIEWSKI – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotny laureat nagród w Ogólnopolskich Konkursach Fotografii Prasowej, trzykrotny zwycięzca konkursu organizowanego przez TVP na najlepszy fotoreportaż w polskiej prasie w latach 80. Swoje prace wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Pradze, Rydze, Paryżu, Londynie i Moskwie.

8 marca 1968 roku Krzysztof Wojciewski fotografował słynny strajk studentów na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. i 80. zatrudniony był w magazynie „itd”, w którym publikował fotoreportaże o tematyce społecznej, obyczajowej i kulturalnej, a także portrety znanych ludzi kultury, nauki i polityki.

Autor zdjęć na planie filmu Quo Vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, z których powstał album zatytułowany «Quo Vadis» – chwila i wieczność oraz wystawa fotograficzna zaprezentowana w Galerii ZPAF, wielu miastach Polski i kilku krajach Europy.

W kolejnych latach Krzysztof Wojciewski był fotografem powstających filmów: Rewers – autorstwa Borysa Lankosza oraz Bitwa Warszawska w reżyserii Jerzego Hoffmana. Efektem współpracy z ekipą Jerzego Hoffmana jest wydany album fotograficzny 1920 Bitwa Warszawska – dzieje bitwy – dzieje filmu, oraz wystawa zdjęć z realizacji filmu prezentowana na Placu Zamkowym w Warszawie. Ciekawym przedsięwzięciem był udział Krzysztofa Wojciewskiego w projekcie fotograficznym o Polakach odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Liczne podróże fotografa po świecie – m.in. Chiny, Turcja, Liban, Mongolia, Japonia, Kostaryka, Panama, Kuba i niemal cała Europa – zaowocowały reportażami z podróży w polskiej prasie.

Ważne miejsce w fotografii Krzysztofa Wojciewskiego zajmuje portret. Wiele publikacji na temat twórców polskiej kinematografii, takich jak K. Kieślowski, A. Starski, J. Hoffman, czy J. Kawalerowicz, ilustrowanych jest portretami jego autorstwa.

 

  

Uniwersytet Warszawski  8 marca 1968

do góry