MARCIN BOGUSŁAWSKI. Malarstwo
Ur. 1980 r. w Warszawie. W 2006 roku otrzymał Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom powstał pod kierunkiem prof. Stanisława Baja. Aneks – praca z malarstwa ściennego – została wykonana u prof. Edwarda Tarkowskiego, praca teoretyczna z Filozofii u dr Alicji Domańskiej. Podczas studiów był Stypendystą Falmouth Collage of Art. Przez trzy lata studiował równolegle na Wydziale Grafiki Wieczorowej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Twórczość Marcina Bogusławskiego jest dążeniem do indywidualnej swobody twórczej, która powiększa przestrzeń oraz przekłada emocje na język form wizualnych zawierających elementy osobowości Artysty. Przestrzenność tych obrazów ma duże znaczenie w rozwiązywaniu konkretnych założeń wynikających z przesłania ich powstania, zmienność form na obrazach – moduły, symetrie, asymetrie pojawiają się jako rezultat rozwiązania podstawowego problemu malarskiego, zależnie od obszaru, na którym zachodzi to zjawisko wszystkie efekty mieszanki addytywnej lub subtraktywnej. W przypadku kontrastujących płaszczyzn kolory zostają rozbite na dopełniające. W kolorze obrazu istnieje perspektywa oglądowa, która jest kluczowa do założeń związanych ze stosowaniem melanżu optycznego.
Najważniejszy w tych pracach jest kolor. Marcin Bogusławski świadomie wyzbywa się łagodnej harmonii barw, chociaż w wielowątkowej strukturze kolorów wzajemnie wyważonych pojawiają się formy stanowiące kontrast do całej płaszczyzny pracy. Rozwój kolorystyczny idzie w kierunku coraz mocniejszego brzmienia barw. Jednocześnie podporządkowuje wszystkie elementy powierzchni jednemu tonowi np.: czerwieni, błękitowi, zieleni. W ten sposób Artysta podejmuje próby osiągnięcia rytmiki obrazu oraz tworzy kompozycje, którymi nawiązuje do ogólnych przeobrażeń malarskich w obecnych czasach. Ale czyni to bardzo indywidualnie, dając dowód swojej niezależnej drogi twórczej.
Apoloniusz Węgłowski
.
Więcej informacji na stronie: www.boguslawski.art.pl