Wystawa prac Prof. Stanisława Wieczorka
Uroczyste otwarcie wystawy
oraz spotkanie autorskie z Profesorem Stanisławem Wieczorkiem
z okazji 70 rocznicy urodzin i 44 lat pracy w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
odbyło się w dniu 16 października (środa) 2013 roku o godz. 19.00.
Stanisław Wieczorek urodził się 16 października 1943 roku w Ujejściu. Studiował w latach 1962-1969 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz; dyplom obronił w Pracowni Projektowania Wystaw i Targów prof. Kazimierza Nity, u którego, jeszcze jako student, pełnił nieoficjalnie funkcję asystenta. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, z którą związany jest do dziś. Od 1977 roku prowadził na Wydziale Grafiki Pracownię Brył i Płaszczyzn, zaś od 1980 roku – Pracownię Geometrii i Kompozycji. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Wielokrotnie pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki, na którym prowadzi dyplomującą pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej; jest także twórcą i dyrektorem Instytutu „Sztuka Mediów”. W latach 1969-1975 był kierownikiem artystycznym w Wydawnictwach Artystyczno-Graficznych, w redakcji poświęconego propagandzie wizualnej kwartalnika „Sugestie”, zaś w okresie 1984-1992 był dyrektorem artystycznym dwumiesięcznika „Projekt”. W latach 70. współpracował z włoskimi czasopismami „Shop” i „Linea grafica”.
Aktywność twórcza Stanisława Wieczorka obejmuje malarstwo, rysunek, scenografię i projektowanie wystaw, grafikę warsztatową, a przede wszystkim różne formy grafiki projektowej – od plakatu, przez projektowanie książek po systemy identyfikacji wizualnej. W jego życiorysie nie mniej ważne miejsce, niż twórczość własna zajmują rozmaite inicjatywy, pobudzające życie artystyczne w skali ogólnopolskiej czy uczelnianej. Przyczynił się – nierzadko jako pomysłodawca – m.in. do utworzenia Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów i utrzymania Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie, otwarcia studiów wieczorowych na macierzystym Wydziale Grafiki warszawskiej ASP (1996) i powołania na uczelni Wydziału Nowych Mediów (2009/2010). Jest organizatorem wielu wystaw i inspiratorem licznych inicjatyw wydawniczych.
Z Galerią Test Profesor związany jest przede wszystkim jako jeden z „Ojców” Konkursu GRAFIKA WARSZAWSKA (jego rola w reaktywowaniu Konkursu po przerwie – jako kontynuacji „najlepszej grafiki miesiąca” – jest nie do przecenienia). Począwszy od 1994 roku – już dwudziesty rok – Profesor uczestniczy w pracach jury Konkursu i nieustannie zabiega, aby ta unikalna na skalę światową impreza trwała wciąż w dobrej kondycji.
Na „urodzinową” wystawę prac Profesora (oraz jego następców – tych którym przekazuje swoją bogatą wiedzę) złożą się:
- Prezentacja 27 plansz w formacie 100×70 cm
- Prezentacja wybranych prac dyplomowych z pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie
- Interaktywna instalacja cyfrowa